Je wilt je huidige woning verkopen en een nieuwe aankopen. Maar je bent bang je fiscaal voordeel te verliezen? Geen nood! Ook in 2025 kan je onder bepaalde voorwaarden je fiscaal voordeel behouden bij de aankoop van een nieuwe woning. Benieuwd hoe?
Welk fiscaal voordeel heb je?
Ben jij één van de gelukkigen die vóór 1 januari 2020 een hypothecaire lening afsloot? Dan geniet je mogelijk nog steeds van de woonbonus (in Vlaanderen) of een soortgelijk belastingvoordeel in een ander gewest. Dankzij deze bonus krijg je een jaarlijkse belastingvermindering gedurende de looptijd van je lening. In Vlaanderen kan dat nog altijd tot 1.520 euro per jaar opleveren.
Voor leningen afgesloten vanaf 1 januari 2020 werd de woonbonus afgeschaft in Vlaanderen, en ook op federaal niveau is er vanaf 2025 geen fiscaal voordeel meer voor nieuwe hypothecaire leningen voor de gezinswoning. Wel zijn er andere voordelen mogelijk, zoals verlaagde registratierechten.
Kan je je voordeel behouden bij de aankoop van een nieuwe woning?
Wil je je huidige woning inruilen voor een andere? Dan hoef je je fiscale voordeel niet persé te verliezen. Dat kan via een hypotheekruil (ook wel pandwissel genoemd). Hierbij behoud je je oorspronkelijke lening (en het bijbehorende fiscaal voordeel), maar je laat de hypotheek overschrijven van je oude naar je nieuwe woning.
Een notaris stelt een akte van pandwissel op, waarmee je aan de FOD Financiën kunt aantonen dat je nog steeds voldoet aan de voorwaarden voor de woonbonus.
Waarom kiezen voor een hypotheekoverdracht?
-
Je bespaart kosten: geen nieuwe schuldsaldoverzekering nodig, lagere dossierkosten, en je blijft genieten van je bestaande fiscaal voordeel.
-
Je verliest je woonbonus niet, zolang je aan de voorwaarden blijft voldoen en de ruil correct wordt vastgelegd.
Waar moet je op letten?
-
Restbedrag lening: Is het resterende bedrag van je oorspronkelijke lening onvoldoende voor je nieuwe woning? Dan moet je een aanvullende lening aangaan. Op dat nieuwe deel krijg je geen fiscaal voordeel meer.
-
Timing: De pandwissel moet bij de notaris op dezelfde dag gebeuren als de verkoop van je oude woning en de aankoop van de nieuwe. Lukt dat niet, dan heb je maximaal twee maanden om dit in orde te brengen.
Heb je een voordeel bij de aankoop van een tweede verblijf?
Ben je van plan een tweede woning aan te kopen (bijvoorbeeld als investering of vakantieverblijf)? Dan heb je mogelijk nog recht op een belastingvoordeel via het langetermijnsparen. Dit valt onder de federale regeling en blijft ook in 2025 bestaan, maar staat los van de vroegere woonbonus.
Geen woonbonus maar toch een voordeel?
Heb je geen recht (meer) op de woonbonus? Dan kan je misschien genieten van verlaagde registratierechten. Sinds 1 januari 2022 betaal je in Vlaanderen slechts 3% registratierechten voor de aankoop van je enige gezinswoning (i.p.v. vroeger 6%). Dat voordeel krijg je vooraf bij aankoop, in plaats van jaarlijks via de belastingaangifte.
Hoewel de woonbonus voor nieuwe leningen niet meer bestaat, kan je als bestaande leninghouder in veel gevallen nog steeds je voordeel behouden via een hypotheekruil. Laat je goed begeleiden door je notaris of financieel adviseur om alles correct te regelen.
Bron: vlaanderen.be, notaris.be, spaargids.be